Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΝΕΥΜΑ
Η ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

ΩΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Το Λεόντειο Λύκειο θεωρεί πρωταρχικό καθήκον του να συνδέσει ταυτόχρονα την απόκτηση γνώσεων με την κατάκτηση της ηθικής ελευθερίας, την τόνωση του εθνικού φρονήματος μέσα από την Ελληνοχριστιανική μας παράδοση, και την καλλιέργεια της Πίστης με τη βίωση των Ευαγγελικών αρχών. Για να το πετύχει: · Ομολογεί ότι η πίστη στο Θεό βιώνεται με την ελεύθερη συγκατάθεση των μελών του. · Σέβεται την ελευθερία των συνειδήσεων. · Οι καθηγητές και οι μαθητές ακολουθούν τη χριστιανική και μυστηριακή ζωή της εκκλησίας, σύμφωνα με το δόγμα τους. · Προτείνει σε όλα τα μέλη του το μήνυμα του Ευαγγελίου ως τρόπο ζωής, και τα προτρέπει στην οικοδόμηση μιας κοινωνίας, όπου θα κυριαρχούν και θα βιώνονται οι ευαγγελικές αξίες. · Καλλιεργεί στα μέλη του την ιδιαίτερη ευλάβεια προς την Παναγία, σύμφωνα με το πνεύμα του ιδρυτού της Αδελφότητας, του Αγίου Μαρκελλίνου Σαμπανιά. Και τελεί υπό την ισχυρή "Σκέπη" της Θεοτόκου. · Καλλιεργεί την εκτίμηση του ανθρώπου στη μοναδικότητά του, όπως και την ανάπτυξή του υπό το φως της χριστιανικής διδασκαλίας.

ΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ

Το Λεόντειο Λύκειο δεν έχει προσωποπαγή επιχειρηματικό χαρακτήρα. Είναι ένα Σχολείο Συνεργασίας διευθυντών, διδασκόντων, διοικητικών υπαλλήλων, βοηθητικού προσωπικού, μαθητών και γονέων με κοινό χαρακτηριστικό το οικογενειακό πνεύμα και τον αλληλοσεβασμό όλων των συντελεστών.· Δημιουργεί συνθήκες αρμονικής συνύπαρξης, δίνει δυνατότητες ανταλλαγής σκέψεων και προβληματισμών. · Διευκολύνει το διάλογο και την επικοινωνία με όλους τους συνανθρώπους, μέσα και έξω από το σχολείο. · Προσφέρει στους νέους τα καλύτερα γνωστικά και πνευματικά εφόδια για να πετύχουν επαγγελματικά. Να πετύχουν στη ζωή και να θωρακιστούν για τυχόν αποτυχίες. · Καλλιεργεί πνεύμα προσφοράς, αλληλεγγύης και ευγενούς άμιλλας. · Γνωρίζοντας ότι η Κοινωνία αλλάζει συνεχώς, επιδιώκει να ανανεώνεται και να εκσυγχρονίζεται τόσο στον ηθικοπνευματικό όσο και υλικοτεχνικό τομέα.

54.198.143.223